Doradztwo biznesowe przy usprawnieniach procesów w firmie
Odkryj skuteczność cyklu PDCA w doskonaleniu procesów biznesowych. Dowiedz się, jakie są korzyści z implementacji PDCA oraz jak można go zastosować w praktyce. Doskonalenie, zarządzanie, jakość.
Mapowanie Strumienia Wartości (VSM) to narzędzie Lean Manufacturing, które pomaga firmom zidentyfikować i wyeliminować marnotrawstwo, zwiększając efektywność procesów. Dowiedz się, jak przeprowadzić skuteczne VSM, aby optymalizować swoje operacje i poprawić zadowolenie klientów.
Mapowanie Strumienia Wartości, VSM, Lean Manufacturing
10 maja 2022

Rola kierownika w zarządzaniu projektem i wyzwania w tym związane

Jaka jest rola kierownika projektu w momencie, gdy skończyło się planowanie projektu a rozpoczęła się jego realizacja? Bardzo często jest to rola  trudna dla osób niemających takiego doświadczenia.

 

Etap realizacji projektu i wykonywanie kolejnych zadań ma już rozpisane osoby, zespoły odpowiedzialne. W tym momencie kierownik usuwa się w cień i powinien zarządzać całym projektem. Często się zdarza, że osoby z zespołu projektowego uważają, że „kierownik nic nie robi, przygląda się tylko pracy, a na koniec projektu odbiera pochwały i zgarnia całą śmietankę”. Czy tak jest naprawdę?

 

 

Odpowiedzialność za projekt

 

Osobą odpowiedzialną za pozytywny efekt projektu jest kierownik. Każdy kto kiedyś był odpowiedzialny za realizację jakiegoś przedsięwzięcia zależnego od wielu osób wie, że jest to duże wyzwanie. Można śmiało stwierdzić, że często wiele rzeczy nie idzie zgodnie z planem. Nikt nie chce brać odpowiedzialności za te kwestie, a ktoś musi. Tutaj właśnie pojawia się kierownik, który musi się zająć projektem nie tylko jak wszystko idzie dobrze, ale też wtedy gdy cały plan się sypie.

 

 

Co robi kierownik projektu w zarządzaniu projektem?

 

Wiele rzeczy można oddelegować na członków zespołu projektowego. Niestety nie wszystkie. Najważniejszym zadaniem kierownika projektu jest podejmowanie decyzji co do każdej sytuacji, która może wpłynąć na pozytywną realizację projektu.

 

Oprócz podejmowania decyzji można wymienić jeszcze trzy najważniejsze kwestie na etapie zarządzania projektem:

  • zażegnywanie konfliktów,
  • rozwiązywanie problemów,
  • rekomendowanie sponsorowi dalszych działań dotyczących projektu.

 

Oczywiście w dalszym ciągu kierownik powinien monitorować na bieżąco postępy prac nad projektem. W jaki sposób powinny być raportowane postępy prac nad projektem pisałem w ostatnim artykule tutaj.

 

 

Wyzwania kierownika

 

Nie będę odkrywczy pisząc, że największym problemem występującym w projekcie są opóźnienia. Jest to największe wyzwanie stojące przed kierownikiem projektu – dotrzymanie harmonogramu wcześniej ustalonego.

 

Na podstawie utworzonego i zaakceptowanego przez wszystkich harmonogramu możesz próbować ograniczyć manipulacje czasem przy projekcie. Jakie są opcje?

  1. Skracanie czasu trwania projektu.
  2. Ocena ryzyka związanego z projektem.
  3. Skupienie uwagi na zadaniach krytycznych.

 

Każdą z tych opcji możesz rozpatrywać samodzielnie jak i wszystkie jednocześnie. Czym się charakteryzują wyżej wymienione opcje przeczytasz w kolejnym artykule, który pojawi się w następnym tygodniu na moim blogu.

 

zwierzynski.p@gmail.com